Bumima.cz

6. týden těhotenství

Organismus těhotné ženy se začíná postupně měnit

Výkyvy nálad stále pokračují a postupně se začíná měnit i organismus budoucí maminky. Zatímco na bříšku ještě není nic patrné, prsa už se začnou připravovat na kojení. Prsa se mohou mírně zvětšit a být citlivější a bradavky ztmavnou.

V celém prvním trimestru těhotenství se zpravidla na váze moc nepřibírá a kvůli nevolnosti je efekt spíše opačný. Ačkoliv je váha ženy většinou stále stejná nebo ještě nižší, miminko už se zvětšuje.

Důležitá je správná životospráva!

Ještě ne všechny ženy v tomto období vědí, že jsou těhotné. A právě to představuje úskalí, protože během prvních týdnů se vyvíjí základy pro všechny životně důležité orgány. V tomto období se také nejvíce objevují potraty. Počínající život se řídí zákonem „vše nebo nic“ a pokud nastane porucha vývoje nebo uhnízdění, oplozené vajíčko zanikne a je vyplaveno opožděnou menstruační krví.

Začněte jíst hodně vitaminů, pijte dostatek tekutin, jezte potraviny bohaté na vlákninu a rovněž zakysané mléčné výrobky. Dopřejte si také dostatek pohybu.

Jak se vyvíjí zárodek

Od šestého týdne těhotenství prochází zárodek výraznými změnami. Započíná vznik orgánů embrya (tzv. embryonální organogeze).
Na konci šestého týdne lze pozorovat uzavřenou nervovou trubici, základ mozku, ústní dutiny, střev, srdce, oka, vnitřního ucha a končetin. Je také založen shluk buněk, z něhož se vyvine vylučovací systém a pohlavní orgány. Mužské i ženské orgány se vyvíjí ze stejných základů.

Z plochého tvaru se vyvíjí válcovitý útvar, na kterém je stále více patrnější konec hlavy. Zárodek se postupně mění do tvaru písmene C, z něhož sahají výběžky, pozdější končetiny.

Srdce embrya má tvar písmene S, vznikají srdeční komory a síně a srdce začíná pracovat. Okolo 23. dne po oplození se objevují první údery srdce.

Zárodek měří cca 6 mm.

Exit mobile version