V dřívější době byla rodičovská dovolená otázkou pouze žen, které na sebe braly všechnu péče a odcházely tak ze svého zaměstnání proto, aby mohly porodit dítě a věnovat se mu nepřetržitě po dobu dvou až čtyř let. Nyní mohou jít na rodičovskou dovolenou také otcové a začíná to pro ně být čím dál lákavější. Jediná nevýhoda je, že jim to nedovoluje finanční stránka.
Muži všeobecně, by se velmi rádi do výchovy svých dětí zapojili na plno. Více jak polovina otců, by si ráda užila alespoň chvíli rodičovské dovolené a staralo se tak o své dítě. Aktuálně je však na rodičovské dovolené pouze 1% mužů.
Co se týká žen, tak ty by však svou roli matky za zaměstnání nevyměnily. Raději ponechají roli živitele na muži a péči o dítě sami na sobě. To, že muži na rodičovské dovolené nejsou, je hlavně z toho důvodu, že jim brání finanční podmínky. Muž je ve většině případů ten, kdo domů nosí mnohem více peněz.
Bývá-li to naopak a je žena tou, která vydělává znatelně více, tak se buď zaplatí chůva, nebo na rodičovské dovolené zůstane otec. Být aktivnějšími otci touží především muži ve věku kolem 30. let. Existují země, které dokonce dělí mateřskou dovolenou půl na půl, kdy jednu polovinu mateřské zůstává doma matka a to je většinou v té první době, kdy matka kojí a tu druhou pak nastupuje na mateřskou otec.
U nás bude ještě dlouho trvat, než se tomuto fenoménu alespoň trochu přiblížíme. Tatínků na plný úvazek tu ještě není tolik a ještě dlouho je jen tak nepotkáme. I přesto všechno mají muži o výchovu svých potomků v útlém věku velký zájem a velmi rádi by se do toho zapojili. Stále však zůstává většina takových, kteří péči o své dítě přenechají matce a nepozastavují se ani trošku nad faktem, že by tomu tak být nemělo. Velmi důležitá je také harmonie v rodině a to, aby se lidé doma před dětmi nehádali.