Estivillova metoda aneb Jak naučit dítě spát

Estivillova metoda, kterou vymyslel doktor Eduard Estivill, rozděluje rodiče na dva nesmiřitelné tábory. Jedni si tento přístup nemohou vynachválit a výsledky jsou ohromeni, druhým připadá příliš krutá.

Co Estivillova metoda vlastně je?

Máte doma malého nespavce, kterému se večer nechce do hajan a neustále se dožaduje Vaší blízkosti a přítomnosti až do usnutí? Nebo se v noci často budí s křikem a Vy jste ráno přejetí parním válcem s kruhy pod očima? Pak máte doma malého tyrana, který Vás sice miluje a Vaše blízkost mu chybí, ale musí se naučit samostatnému usínání a spánku.

Spánek je, stejně jako chůze, přijímání potravy nebo jemná motorika, návyk, který dělá mnohým dětem problém až do školních let. Tato metoda zaznamenala obrovský úspěch, zhruba u 96% dětí se rodiče dočkali pozitivního výsledku, který na sebe nechal čekat v průměru tři až čtyři dny. Nestojí to za zkoušku?

Pár pravidel na začátek

Tato metoda je vhodná pro děti starší více jak půl roku. V této době by mělo být dítě schopné vydržet bez jídla celou noc, ale pokud je to nutné, dítě v noci klidně nakojte nebo přebalte, je však důležité se i nadále řídit níže popsaným postupem. Tuto metodu můžete použít i na starší dítě, ve věku dvou, tří nebo více let. Hlavní myšlenkou celé metody je naučit dítě správně spát.

Nezačínejte nácvik metody, pokud je Vaše miminko nemocné, trápí ho záněty, horečka, alergie, bolest zubů nebo podráždění po očkování. Mělo by být v klidu a ve své postýlce, proto se vyvarujte cestování nebo přespávání v cizím prostředí.

Pokud se budete u uspávání dítěte střídat s jinými rodinnými příslušníky, vysvětlete jim přesně princip metody a trvejte na důslednosti! Jen tehdy, pokud budete všichni tahat za jeden provaz, může mít metoda výsledky!

Pokud spí Vaše dítě i přes den, nezatahujte žaluzie nebo závěsy, neztišujte rádio a televizi, nechoďte po špičkách. Dítě by se mělo naučit, že ve dne je světlo a živo, a v noci je tma a ticho – v noci se spí.

Jak Estivillova metoda probíhá?

Samotné metodě by měl přicházet jakýsi rituál. Jde přitom jedno, jestli půjde o povídání, přečtenou pohádku nebo uvolňující masáž. Dítě by mělo mít danou činnost spojenou s předzvěstí spánku, ale měla by se odehrávat někde jinde, než v pokojíčku, kde bude dítě usínat.

Poté může dojít k samotnému uložení do postýlky, kde čeká oblíbená plyšová hračka, dudlík nebo jiná nezbytná věc k usínání. Dítě je extrémně citlivé a reaguje na tón Vašeho hlasu, vyjadřování a celkový projev. To nejdůležitější, co z Vás právě potřebuje cítit, je jistota.

Po uložení a přikrytí dítěte se s ním klidným, milým, ale sebejistým hlasem rozlučte, popřejte mu dobrou noc, sdělte mu, s jakým kamarádem bude spát v postýlce. „Zaklínadlo“ ještě asi dvakrát zopakujte a pak s úsměvem odejděte z pokoje.

Po Vašem odchodu z pokoje nejspíš dítě začne plakat, křičet, vztekat se a volat Vás zpátky. Běžně byste bezmyšlenkovitě běželi zpátky, vzali děťátko do náručí, konejšily a uspávali desítky minut. Křik a pláč Vás nesmí vyvézt z míry! Vydržte jednu minutu, vejděte zpátky, dítě znovu položte, zakryjte, v klidu zopakujte zaklínadlo a odejděte z pokoje.

Některé děti začnou kopat do postýlky, vyhazovat z ní věci, mohou se dokonce i pozvracet, jen aby si vynutily pozornost rodičů. Někteří rodiče nesnesou křik a pláč svého dítěte, a odmítají tento postup s tím, že je příliš drastický. Musíte si uvědomit, že se dítěti nic zlého neděje, nic ho nebolí, nikdo mu neubližuje, jen se vzteká a nemůže usnout.

Pomozte mu ke sladkému spánku tím, že ho to naučíte a metodu úspěšně dotáhnete do konce. Žádné hlazení, mazlení, ale ani vysvětlování nebo rozčilování se. Vždy proneste „mantru“ na dobrou noc a odejděte pryč. Dítě po chvíli nabude jistotu, když zjistí, že se nezlobíte, že se vrátíte a s úsměvem zopakujete ta stejná (!) slova.

DNY PRVNÍ ČEKÁNÍ DRUHÉ ČEKÁNÍ DALŠÍ ČEKÁNÍ
1 1 MINUTA 3 MINUTY 5 MINUT
2 2 MINUTY 5 MINUT 8 MINUT
3 3 MINUTY 7 MINUT 11 MINUT
4 4 MINUTY 9 MINUT 14 MINUT
5 5 MINUT 11 MINUT 17 MINUT
6 6 MINUT 13 MINUT 20 MINUT
7 7 MINUT 15 MINUT 23 MINUT

Stejnou metodou postupujte i v noci, když se dítě probudí nebo ve dne, když ho ukládáte k odpočinku. Každé dítě je originál, každé se projevuje jiným způsobem a na každé působí něco jiného. Vyzbrojte se trpělivostí, pevnými nervy, odhodláním a hodinkami, a odměnou Vám bude sladký spánek nejen vašeho děťátka, ale i Váš!

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *