Vánoce jsou nejkouzelnějšími svátky v roce, a pokud je prožíváme s dětmi, pak to platí dvojnásob. Ta nevinná a bezmezná víra v nadpřirozeno, dychtivé očekávání, jiskřičky v očích a nadšení pod rozsvíceným stromečkem dělají Vánoce Vánocemi.
Jednou ale přijde čas, abychom svému dítku o Ježíškovi prozradili celou pravdu. Kdy je však ta správná doba?
Kdy?
Někteří rodiče se pohádky o Ježíškovi drží zuby nehty co nejdéle a nemíní se jí vzdát ani když už je dítě dostatečně staré na to, aby pravdu znalo. Mnohdy je právě dětská nevědomost to, co dělá Vánoce krásné, a dospělí se proto bojí, že potom ztratí své kouzlo i pro ně samotné.
Jindy přijde Vaše ratolest s pochybnostmi už ze školky, tak to prostě chodí. Jak se s tím vyrovnat a jak s pravdou ven? Tajemství ohledně existence Ježíška a nošení dárků se snažte udržet co možná nejdéle. Ostatně to tajuplné napětí tvoří vánoční atmosféru a kouzelné očekávání.
Někteří dětští psychologové doporučují prozradit pravdu nejdříve před nástupem do školy, ideální doba je však někdy mezi první a druhou třídou. V tomto věku má dítě bujnou fantazii a Ježíšek je pro něj nadpřirozená bytost, kterou si vysní ve své vlastní představě. Pokud však chcete, aby Vaše dítě na Ježíška stále věřilo, na zvědavé a neodbytné otázky (typu „Jak unese tolik dárků?“, „Kde bere na dárky peníze?“ nebo „Jak stihne obejít tolik domů?“) můžete odpovídat neurčitě nebo oklikou.
Děti stejně většinou podrobnosti neřeší a nejdůležitější je pro ně ujištění, že se pro ně nic nezmění a Ježíšek jim dárky pod stromeček nadělí. Spolužáci a kamarádi jsou často kamenem úrazu, kdy si mohou z Vašeho potomka utahovat a vnucovat mu svou pravdu.
Stejným problémem se mohou stát poutavé vánoční reklamy v televizi nebo poštovní schránky přetékající letáky s nabídkami vánočních dárků. I na to je třeba se připravit, proto můžete dítě ujistit v tom smyslu, že dárky se nadělují jen těm, kteří na Ježíška věří, a ostatní si je musí kupovat sami v obchodě.
Jak?
S dítětem byste si měli v klidu sednout a vysvětlit mu, proč se tato tradice dodržuje, jaký to má význam – Vánoce jsou díky tomuto zvyku víc vzrušující a tajemné. Vzhledem k věku dítěte je vhodné zapojit do vyprávění i pár skutečných informací z historie a života Ježíše.
Vyhněte se však podrobnostem o konci jeho života a zbytečně komplikovaným informacím, co se týče křesťanství. Vašemu dítěti by to jen zamotalo hlavu, držte se raději vánočního tématu. Můžete se například zajít podívat do kostela na betlém nebo přečíst (dítětem snadno pochopitelný) úryvek z Bible.
Na Ježíška můžete věřit pořád!
Je tomu skutečně tak. A nezáleží přitom na tom, zda chodíte do mateřské školy nebo jste v důchodu. Je jen na Vás, jaké zvyky si ve své rodině nastolíte. Samozřejmě, že každý dospělý ví, že žádný Ježíšek dárky nenosí a stromeček taky strojí například tatínek, ale kouzlo je v tom „chtít věřit“.
Hrát si na to, že Vánoce skutečně kouzelné jsou a dějí se zázraky. Zapomenout na okolní svět alespoň jednou v roce. Napsat dopis Ježíškovi a dát ho za okno, potají nazdobit stromeček, schovat dárky, netrpělivě čekat na tajemné zazvonění zvonečku a poprvé spatřit rozzářený stromeček – to dojme i každého dospěláka.
Proto pokud je to jen trochu možné, vytrvejte, ponechte dítěti alespoň to jedno kouzelné tajemství v roce co nejdéle a nenechte ho (se) o něj ochudit.