Někteří učitelé jsou zastánci toho, že dětem úkoly domů nedávají, aby se stihly doma víc učit a soustředit se také na zábavu, která je pro ně velmi důležitá. Jsou však učitelé, kteří dětem dávají takové úkoly, že i rodiče jsou na ně kolikrát krátcí a často si s nimi nevědí rady. S přípravou úkolů by samozřejmě rodiče dětem měly pomáhat a také se s tím počítá. Jde o to, aby i rodič byl do výuky začleněn a měl přehled o tom, co se jeho dítě učí a jak mu to jde. Důležité to je hlavně v mladším školním věku. Příprava do školy s rodiči, je velmi důležitá a rozhodně by jí rodiče neměli podceňovat. Na řadu pak přichází společné učení.
Společná aktivita s dítětem je samozřejmě ku prospěchu. Jenže v dnešní době, kdy nevíme často, kde nám hlava stojí, to může být problémem. Dospělí nemají tolik času se svým dětem věnovat, protože musejí vydělávat peníze a starat se o rodinu. Pokud však rodič dítěti s úkoly pomáhá, dobře si uvědomuje to, co je pro něj ve škole těžké a naopak potom co dítěti půjde snadno. V drtivé většině případů, se s dítětem učí matka. Někdy se v učení rodiče střídají. Jen ojediněle potom dětem s úkoly pomáhají starší sourozenci, či prarodiče.
Příprava do školy je velmi důležitá a v žádném případě by se neměla podceňovat. Kromě úkolů je také třeba se připravovat na další dny a opakovat si učivo. Je třeba se připravovat na písemné práce, či ústní zkoušení. Škola na děti klade čím dál větší nároky a tak příprava není vůbec snadnou záležitostí a nelze jí házet za hlavu. Už samotné úkoly, dokáží zabrat velmi mnoho času. Někdy jsou tak náročné, že i samotný dospělí tápe a hledá informace. Chodit do školy je povinnost, a pokud budete dětem věnovat hodně času s přípravou, tak vás za to zcela jistě odmění dobrými známkami.