Zůstat šťastná a přitom pozorovat jak jdou kila nahoru může být pro někoho těžké, ale lze si na to zvyknout.
Průměrný přírůstek váhy matky činí zhruba 13 kg. Během těhotenství se zvyšuje množství krve, zvětšují se prsa a děloha, ukládají se zásoby tuku (tj. zásoby kalorií pro kojení). V době těhotenství si tělo vytváří i svalovou hmotu, aby žena mohla nosit vyšší váhu. Jaký je tedy doporučený přírůstek váhy v těhotenství? Hodně záleží na ženině výchozí váze, tj. zda má podváhu, nadváhu nebo váhu normální. Žena s podváhou (10% pod ideální váhou) by měla přibrat mezi 12 – 18 kg. Těhotná s normální váhou (průměrná váha podle výšky) by měla nabrat mezi 11 – 16 kg a ženám s nadváhou (20% nebo více nad ideální váhou) by se měl váhový přírůstek navýšit o 7 – 11 kg. Z toho je patrné, že čím víc žena váží, tím méně by měla během těhotenství přibrat.
Kde všude se váha v těhotenství ukládá? V prsou (0,4 – 1 kg), placentě (0,7 kg), děloze (1 kg), krvi a tekutinách (4 kg), průměrný novorozenec váží 3,5 kg a zásoby tuku činí něco mezi 1,8 – 6,4 kg. Celkový optimální váhový přírůstek během těhotenstvá by měl být tedy něco mezi 11,4 – 16,6 kg. Velikost váhového přírůstku tedy závisí na ženině váze před početím a na tom, zda bude mít dvojčata či vícerčata.
Jak mít svou váhu v těhotenství pod kontrolou? Vážit se vždy ve stejnou denní dobu a za stejných okolností. Nejlépe ráno, po návštěvě WC a jen ve spodním prádle. Stačí se vážit jednou za týden, nikoli denně.
Příliš velký váhový přírůstek může být příčinou příliš velkého dítěte a to znamená i zvýšené riziko porodu císařským řezem. Bez ohledu na to, kolik žena přibere, těhotenství není vhodnou dobou k hubnutí! Rozmístění těhotenské váhy je u každé ženy jiné. Ovlivňují ho tři faktory: geny, výše aktivity a jídelníček. Pokud nepřibírá žena dostatečně, může být na vině psychika (deprese, strach, atd.), rychlost jejího metabolismu, nemůže jíst příliš z důvodu přetrvávajících nevolností, žena má velkou fyzickou aktivitu nebo kouří. Pokud nedostatečně přibírá, měla by zpomalit, více jíst, nezapomínat na svačiny a zvýšit příjem potravin s vyšší nutriční hodnotou.
V období těhotenství se tedy zbytečně nepřejídejte, ani nehladovte! Jezte střídmě to, na co máte chuť, obohaťte svůj jídelníček více o vitamíny, zeleninu a ovoce a hlavně během těhotenství svá kila neřeště. Na všechno bude dost času po porodu, po šestinedělí a po kojení, kdy se tělo bude pomalu vracet do původního stavu. Někdo shazuje kila rychleji, někomu to jde hůře, ale to nejdůležitější je, že jste si z porodnice přivezla zdravé dítě.