Za nás neexistovaly mobily, a přesto se o nás rodiče nebáli. Dnes je to ale všechno úplně jinak, a pokud chceme, aby dítě bylo samostatné, tak je třeba se tomu nějakým způsobem podřídit a dítě co nejvíc poučit o jeho bezpečí. Nejlepší způsob jak zjistit reakce vašeho dítěte, je vyzkoušet jej. Velmi dobré je domluvit se s někým, koho vaše dítě nezná a nastrčit ho jako test.
Nechte vašeho známého, ať vaše dítě věrohodně přesvědčuje o tom, že jej někam odveze a podobně a pokud dítě obstojí, tak jej pochvalte, pokud ne, tak mu doma vysvětlete, co udělalo špatně a že tentokrát to byla jen zkouška, ale příště by to dobře nemuselo vůbec dopadnout. Nejlépe se naučí reagovat právě v praxi. Snadno jej tak můžete upozornit na chyby, kterých by se pak mohlo dopustit. Příště si na to dá pozor a bude umět správně reagovat.
Naučte dítě používat mobil v každé situaci. Pokud se jim cokoliv nezdá, tak by měly dát jasně najevo to, že je něco špatně přes mobil. Domluvte si nějaké znamení, třeba jedno písmeno v SMS, či prozvonění a podobně. Dobré je také to, že v nepředvídatelné situaci vytočí vaše číslo a nechá vás poslouchat co se děje bez toho, aby s vámi komunikovaly.
Dnešní doba je na tohle obzvláště nebezpečná a lidé by v ní měli umět své děti naučit žít. Děti se nesmí dostat do situace, kdy podlehnou někomu dospělému, a proto by měly být vedeny k tomu, že jediný, koho musí poslouchat, jsou rodiče a učitelé. Ostatní dospělí nad nimi nesmí mít moc.
Ve školách jsou samozřejmě preventivní programy, které děti učí, jak se se situací poprat a jak se chovat v nepředvídatelných situacích. Jenže realita je trošku jiná, a pokud se dítě dostane do situace, na které je sebevíce připravované, může ve finále stejně reagovat úplně jinak a na to je nejlepší skutečně to, že si jej vyzkoušíte.