Bumima.cz

Jakou hračku pořídit dětem pro rozvoj schopností? Přeci puzzle

Když si děti hrají, rozvíjí své schopnosti. U některých hraček více a u jiných spíše méně. Vhodnou pomůckou pro rozvoj myšlení a uvažování je zábavné puzzle, které má nekonečné množství variant lišících se obrázkem a počtem dílků. Proč je skládání obrázků z vykrojených dílků tolik prospěšné a co může naučit i dospělého?

Logické uvažování


Máte před sebou hromadu dílků, které se právě vysypaly z krabice. Jak budete postupovat? Začnete hledat krajové díly, nebo se pustíte do náhodného spojování podobných kousků? Během skládání puzzle pro děti dochází k rozvoji plánovacích schopností, které pomáhají s vytvořením postupu pro rychlé složení obrázku. Dítě se také naučí logicky uvažovat na základě zkušeností s jinými stavebnicemi a získané poznatky uplatní u skládání o větší obtížnosti.

Plánování a prostorová představivost

Během skládání je potřeba přemýšlet. Jak bude daný dílek pasovat k těsně sousedícím a jak zapadne do celkového obrazu. Díky tomu je podporován rozvoj prostorové představivosti. Odhaduje se umístění dílku v rámci celé stavebnice a také to, jak svým vykrojením bude zapadat k ostatním. Ne nadarmo je puzzle oblíbenou hrou, která je doporučována pro děti kvůli pozitivnímu vlivu na jejich rozvoj. V řadě případů může skládání puzzle pomoci i dospělým jako forma odreagování s podporou myšlení.

Kupte si puzzle i pro sebe

Puzzle pro dospělé přináší výzvu, díky které podporujete i vlastní mozkové závity. Jde o formu aktivní relaxace, během níž procvičujete logické uvažování, prostorovou představivost a plánování. Jen si zkuste pořídit puzzle 5000 dílků a uvidíte, jak dlouho vám skládání zabere. Ze začátku je ale vhodné začít na verzích s menším počtem dílků, kde postupně vytříbíte svou taktiku a postup pro co možná nejrychlejší složení i velkého obrázku s drobnými dílky.

 

Exit mobile version