Bumima.cz

Máme doma tlouštíka aneb Obezita u dětí

Je Vaše dítko trochu při těle, ale svalujete to na dětskou baculatost, ze které vyroste? Nebo dáváte za vinu genetiku či nemoc? Ať tak či tak, ve většině případů je problém někde jinde.

Dětí s nadváhou nebo obezitou je v České republice okolo 20 – 30%, ale mnohdy si rodiče odmítají připustit, že zrovna jejich potomek by měl mít stravovací problém. Pokud si nadváhu nebo obezitu vypěstuje už v dětství, s největší pravděpodobností jí bude trpět i v dospělosti.

Kde je chyba?

Dnešní svět obezitě jen přeje. Málo pohybu, televize, počítač nebo mobilní telefon, k tomu nezdravé dobroty z obchodu a Vaše pohodlnost. Jste rádi, že je od dětí pokoj a Vy máte chvilku klidu nebo máte náročné zaměstnání a nemůžete jim věnovat dostatek času. Často se také jedná o rozmazlování prarodiči nebo jinými příbuznými. Ve většině případů je také přejídání spojeno s nudou a samotou. Tatam jsou časy, kdy jídlo plnilo pouze funkci utišení hladu. V dnešní době je dítě odměňováno, když se mu něco podaří, když dostane dobrou známku, když jde na očkování, když se mu stane úraz, vždy je jídlo (ve většině případů sladkost) jakousi útěchou. Pro obézní děti není signálem k jídlu hlad, ale zejména vnější faktory (vůně jídla, sledování televize, nuda) a vnitřní (radost nebo smutek).

Je ve vývinu

To je sice pravda. Děti potřebují ke svému růstu mnoho energie, ale mělo by se jedna to zdravé a plnohodnotné potraviny. Celozrnné pečivo s kvalitní šunkou a zeleninou jim dodá víc energie než čokoládová tyčinka. Ta obsahuje jen prázdné kalorie, které je ani nezasytí, jen zkazí žaludek.

Může za to dítě nebo rodič?

Děti hlavně v mladším věku nevidí možné následky svého stravování a celkového způsobu života, neumí ještě za své konání převzít zodpovědnost. Děti jsou částečně do daného životního stylu, včetně jídla a pohybových aktivit, nuceny. Berou to jako přirozenou věc. Takže pokud se rodiče stravují nezdravě a nesportují, dítě nemá důvod vidět někde chybu a myslí si, že tak je to správně. Víkendové návštěvy fast foodů, k večeři objednaná pizza, společné lenošení u televize, to všechno by neměla být rutina, ale spíš výjimečná záležitost pouze za odměnu. Nejde tedy pouze o genetiku („já jsem tlustá taky, holka je tlustá po mně“), ale spíš o přejímání stravovacích návyků a životního stylu.

Jak to změnit?

Nejčastějším řešením, když se rodiče rozhodnou s tloušťkou svého dítěte něco dělat, je to, že ho pošlou na nějaký ozdravný, odtučňovací pobyt. Dítě se vrátí hubenější, čilejší, ale uplyne pár týdnů v zaběhlé domácí rutině a kila jsou zpátky včetně pár navíc. Pokud chcete, aby Vaše dítě nebylo středem posměchu ve škole a mezi vrstevníky a mělo zdravé návyky do budoucího života, musíte začít u sebe. Pokud budete držet zkrátka pouze Vašeho potomka, bude si myslet, že o něco přichází, když on má pouze zeleninu a Vy si dáváte do nosu. Stejně tak pokud na něj budou číhat nástrahy nezdravých potravin ve spíži nebo v lednici. Změňte proto životní styl celé rodiny. Začněte vařit zdravá a vydatná jídla – zdravá strava není o jednotvárnosti a nudě. Naopak! Dají se připravit různorodá zdravá a chutná jídla z luštěnin, obilovin nebo kuřecího a rybího masa. K tomu najděte společnou aktivitu, které se budete jako rodina pravidelně věnovat. Pokud dítě uvidí dobrý příklad, nebude mu dodržování režimu připadat tak obtížné.

Rizika nadváhy a obezity

Mezi ty nejčastěji patří cukrovka, zvýšený cholesterol, zubní kaz, trávicí potíže nebo bolesti kloubů, způsobené zvýšenou hmotností. Mezi ty méně časté a na první pohled nepoznatelné patří časté ekzémy a vyrážky, ploché nohy nebo u gynekologické problémy u dívek.

Jak poznat nadváhu a obezitu?

Jestli si nejste jistí, zda je Vaše dítě pouze otylé nebo už se jedná o obezitu, pomůže Vám orientační graf nebo výpočet tzv. Body Mass Indexu. Obezita je totiž dána obsahem tuku v těle, a to se běžným měřením zjistit nedá. Za takovým účelem byste museli navštívit odborníka nebo specializovanou lékárnu.

Exit mobile version