Bumima.cz

Dýně jako ananas

Naložit dýni tak, aby chutnala jako ananas, je celkem dost receptů. Připravíme si dvě a půl kila nakrájené dýně, kterou nejdříve oloupeme, dva dl octa, šest set gramů cukru krystalu, dva oloupané citrony nakrájené na plátky, pět kusů hřebíčku a dvě ananasové tresti. Dýni zalijeme dva a půl litrem vody, přidáme ocet,trest a necháme do druhého dne uležet. Druhý den vodu slijeme a přidáme jeden a půl litru čisté vody a hřebíček s citronem. Chvilku vše povaříme, pak vyndáme hřebíček a plníme do čistých sklenic.

Vše o ananasu

Sklenice zavíčkujeme a dáme sterilovat na dvacet minut při osmdesáti stupních. Výborný je také kompot z těchto ingrediencí. Je to šest set gramů cukru krupice, dvě dl octa, dva citrony, dvě a půl kila nakrájené dýně, pět hřebíčků, dvě a půl lahvičky ananasové tresti a dva a půl litru studené vody. Postup přípravy je následující. Oloupanou dýni nakrájíme na malé kousky, vložíme do vody s octem a půlkou lahvičky ananasové tresti. Po zamíchání necháme na chladném místě uležet jeden den.

Druhý den nálev slijeme, přidáme jednu lahvičku ananasové tresti a hřebíčky. Oloupeme citrony, nakrájíme je na kousky a zbavíme všech jader. Takto připravené citrony přidáme k ostatním surovinám. Vše vaříme s jedním a půl litrem tak dlouho, než dýně změkne. Po uvaření vybereme hřebíček a začneme plnit do sklenic. Sklenice musejí být stoprocentně čisté, jinak by se nám kompot začal časem kazit. Sterilizace by měla probíhat po dobu dvaceti minut.

Dýně jako kompot

Tenhle recept je na výborný kompot z dýně. Připravíme si na něj následující suroviny. Jednu dýni, jedno kilo cukru, tři citrony, celou skořici, celou vanilku a hřebíček. Na máčení budeme potřebovat jeden díl octa a deset dílů vody. Vezmeme dýni, oloupeme ji a vydlabeme vnitřek. Ten nakrájíme na kostky, zalijeme octovou vodou, a necháme dva dny uležet. Po dvou dnech vodu slijeme, svaříme čistou vodu s cukrem, přidáme dýni a asi pět minut povaříme. Do připravených vymytých sklenic dýni naskládáme. V té stejné vodě povaříme ostatní suroviny. Potom vše z vody vyndáme a vodou zalijeme dýni ve sklenicích, tak aby byla potopená. Sterilovat budeme deset minut. Pokud ale máme v plánu, že ji brzy spotřebujeme, tak sterilizace není nutná.

Dýně s chutí ananasu

Snadný recept, který zvládne úplně každý na dýni. Je potřeba jen pár věcí, a přitom výsledek je vynikající. Potřebovat budeme jednu polovinu ananasové tresti, dva litry vody, jeden a půl kila dýně a dvě kyseliny citronové. Nakrájenou dýni na kousky zalijeme vodou, přidáme kyselinu citronovou. Necháme v chladu uležet. Druhý den přidáme cukr a povaříme. Nakonec přidáme trest. Nachystáme sklenice, které pořádně vymyjeme, a můžeme začít sklenice plnit. Sterilujeme asi deset minut. Kompot je chutný a dost připomíná ananas.

Kompot z dýně, který chutná jako ananas

Když si uděláme kompot z dýně, výrazně ušetříme, než kdybychom kupovali kompotovaný ananas. Je pravda, že má samozřejmě dost jinou chuť, než pravý ananas, ale jako náhražka je to dobrý. Jsou i lidé, kterým kompotovaná dýně chutná víc. Nachystáme si suroviny na kompot a pustíme se do zavařování.

Potřebovat budeme tři litry vody,dvě ananasové tresti, osm hřebíčků, jedno kilo cukru, jedna lžíce kyseliny citronové a tři celé skořice. Z toho všeho uvaříme nálev. Pokračujeme tak, že si nakrájíme oloupanou dýni na kousky, ty nasypeme do horkého nálevu a povaříme do zesklovatění. Ve sklenicích sterilujeme asi dvacet minut. Tenhle kompot je výborný se šlehačkou. Bude určitě všem chutnat.

Dýňový kompot s ananasovou šťávou

Jedná se o velmi rychlý recept, který máme za chvilku hotový. Ani na něj není potřeba moc surovin. Je to prostě taková rychlovka, která je ale ve výsledku vynikající. Potřebovat budeme jen dvě dýně, půl kila cukru, jednu sklenici ananasové příchuti a jednu lžičku kyseliny citronové. Oloupanou dýni oloupeme, dáme do hrnce a zalijeme vodou tak, aby byla celá potopená.

Vaříme pouze jednu minutu, pak rychle odstavíme a přidáme cukr a kyselinu citronovou. Dobře vše zamícháme a necháme vychladit. Do vychladlého kompotu přidáme ananasovou příchuť a už můžeme plnit do sklenic. Je potřeba sterilovat dvacet pět minut na osmdesát pět stupňů.

Dýňový kompot s rumem

Dýně obsahuje devadesát procent vody. Také má pro náš organismus důležité minerální látky, jako je hořčík, draslík, beta karoten, sodík a železo. Také obsahuje hodně vlákniny, což je pro naše tělo velice potřebné. I z toho důvodu je dobré, udělat si z dýně kompot. Budeme na něj potřebovat dvě kila cukru, tři litry vody, tři citrony, dvě lžičky kyseliny citronové, dvě středně velké dýně a dvě dl rumu.

Vodu s cukrem chvilku vaříme, přidáme kyselinu citronovou, na malé kousky nakrájíme dýni a také ji přidáme. Na jemno nakrájíme ještě jeden oloupaný citron. Všechno dohromady zamícháme a vaříme tak dlouho pokud nám dýně nezesklovatí. Musíme vařit tak dlouho, až je měkká. Když máme hotovo, necháme v chladu jeden celý den odležet.

Druhý den přidáme ananasovou esenci a rum. Znovu promícháme a již můžeme plnit do sklenic. Je nutné sterilovat na osmdesát stupňů, přibližně dvacet minut. Podobných receptů na zpracování dýní je sousta. Většinou se liší jen trochu jiným množstvím surovin. Každý zajisté máme svůj oblíbené recepty, které děláme nejčastěji. Občas ale dostaneme chuť zkusit něco nového, a tak začneme hledat nějakou novinku.

Říká se, že zkusit se má všechno, a při vaření to platí dvojnásob. Spousta návodů na konzervování je v různých kuchařkách, časopisech, brožurách o vaření, i na internetu. Návodů je tolik, že není vůbec snadné si vybrat ten, který se nám zdá nejlepší. Je to spíš o náhodě.

Exit mobile version