Kašel je v podzimních a zimních měsících poměrně běžnou zdravotní komplikací, s níž se sice dá žít, ale dokáže vám pořádně znepříjemnit život. Nezastavitelné záchvaty kašle se totiž vždy objevují v tu nejméně vhodnou chvíli. Trápí aktuálně i vaše dítě? Pomozte mu.
Děti nesou nemoci vždy hůře než dospělý člověk. Ne že by se s nimi organismus nedokázal tak dobře vypořádat. Dítě prostě jen těžko přesvědčíte, aby leželo v posteli, pilo čaj a odpočívalo, dokud se neuzdraví.
Bez léků to nepůjde
Kašel sice lze vyléčit i bez přípravků z lékárny, ale trvalo by to déle, což si u dětí opravdu nemůžete dovolit. Nejdříve proto identifikujte, jaká forma nemoci trápí vaše dítě, a vydejte se pro pomoc do lékárny.
Pokud začnete nemoc řešit v počátku, nejspíš se setkáte s tzv. suchou formou kašle. Projevuje se dávivými záchvaty, při nichž dítě nevykašlává žádný hlen, a fungují na něj tzv. antitusika. Mezi ta patří například kapky na kašel Stoptussin. Lékárnice vám však určitě poradí i další přípravky na stejné bázi.
Jestliže jde o vlhký kašel, jejž poznáte podle vykašlávání hlenu, měli byste sáhnout po jiných lécích. Poptejte se v lékárně.
Zabavte děti knížkou nebo filmem
U každé nemoci je důležité nechat tělo odpočívat. Abyste dítě donutili ležet v posteli, čtěte mu, případně mu pusťte v televizi pohádku. Fungovat určitě bude, když mu dáte do ruky chytrý telefon či tablet, pak zůstane ležet od rána do večera.
Dbejte na pitný režim
U kašle, rýmy a nachlazení je důležité dodržovat pitný režim. Uvařte proto čaj a dohlížejte, zda dítě dostatečně pije. Dobré jsou také ovocné džusy, které dodají vitamíny. Tekutiny můžete doplnit i poctivou polévkou.
Kašel u dětí není žádná tragédie a vypořádat se s ním dá během několika dní. Pokud ani po týdnu neustoupí, zvažte návštěvu lékaře. Mohlo by se jednat o něco jiného. Kašel může být i příznakem zánětu průdušek, astmatu apod.