Bumima.cz

17. týden těhotenství

Žena v 17. týdnu těhotenství

V tomto období postupně začínáte ztrácet pas, protože bříško se čím dál víc zvětšuje.

Celý druhý trimestr Vás může trápit zácpa a nadýmání. Problém vzniká v důsledku zvýšené tvorby hormonu progesteronu, což období těhotenství doprovází.
Nezanedbávejte pohyb, dodávejte organismu dostatek tekutin a konzumujte více vlákniny (například v ovoci a zelenině, celozrnných výrobcích aj.). Zkuste také masírovat břicho po směru hodinových ručiček a ráno na lačno vypijte sklenici vlažné vody.
Lékař Vám může doporučit glycerinové čípky nebo některý z preparátů z parafinového oleje. Jiná projímadla by mohla ohrozit plod.

Dochází ke zvýšení pigmentace kůže a někdy se objevují pigmentové skvrny v obličeji. Dále tmavnou prsní bradavky, genitální oblast, znaménka a pihy. Můžete pozorovat také tmavý pruh, který probíhá středem břicha od pupku níže (tzv. linea fusca).

Některé ženy už v tomto týdnu mohou začít pociťovat první pohyby miminka. Nicméně pohyby jsou dosti nepravidelné a nenápadné, takže si řada maminek ani neuvědomuje, že je to pohyb plodu a ne třeba bublání v žaludku.

Vývoj plodu v 17. týdnu těhotenství

Plod měří až 17 cm a váží až 200 g.

V tomto období dochází především k prodlužování dolních končetin. Miminko už aktivně pohybuje všemi končetinami a při ultrazvukovém vyšetření můžeme třeba spatřit, jak si cucá palec na noze.

Plod má v děloze ještě dost místa, a tak se aktivně pohybuje. Jeho prostor se ale začne postupně zmenšovat.

Kostra ještě není zcela pevná, tvoří ji pružná chrupavka, která ztvrdne teprve později. Kolem míchy vzniká myelinový obal.

Srdeční činnost plodu je zhruba dvakrát taková jako u matky.

Začínají fungovat chuťové pohárky a plod se seznamuje s chutí plodové vody (v té se vznáší a polyká ji).

Exit mobile version