Žena ve 23. týdnu těhotenství
Fyzická aktivita těhotné ženy se začíná postupně omezovat. Ale ani tak se nevzdávejte tělesné aktivity. Nemusíte se stydět za časté pauzy, vždyť cvičíte za dva!
V této době se značně zvyšují metabolické nároky plodu. Dodávejte tělu doporučené vitaminy a minerály, jelikož plod je rychle odčerpává. Miminko si bez servítků vezme vše, co potřebuje. Soustřeďte se na zdravou stravu bohatou na vápník, hořčík, železo, jód, kyselinu listovou, vitaminy a provitaminy.
Dále přibíráte na váze a pokud na Vás doteď těhotenství nebylo příliš viditelné, brzy se to změní. V tomto období mají ženy průměrný váhový přírůstek asi 4 – 5 kg.
Občas můžete pociťovat stahy děložní svaloviny (poslíčky) – ty patrně budou s blížícím se termínem porodu čím dál intenzivnější a častější.
Tlak dělohy může vést ke vzniku hemeroidů či křečových žil na dolních končetinách. Naordinujte si pravidelný pohyb a snažte si často dávat nohy nahoru.
Vrchol dělohy dosahuje takřka do výše pupku ženy.
Plod ve 23. týdnu těhotenství
Miminko měří cca 28 cm a váží kolem 480 g.
Pod tenkou kůží už se začne pomalu ukládat podkožní tuk a kůže se postupně zabarvuje pigmentem.
V této době již fungují ledviny – plod polyká plodovou vodu, která se vstřebává do krevního oběhu a znovu se vylučuje právě ledvinami. V důsledku spolykání většího množství plodové vody může miminko někdy škytat (bývá pociťováno jako pravidelné lechtání nebo cukání).
Ve střevech plodu začíná vznikat smolka (mekonium), což je první stolice miminka po narození. Obsahuje částice plodové vody, žluté barvivo a střevní buňky. Má tmavě zelenou až černou barvu.