Žena ve 33. týdnu těhotenství
V tomto období budete navštěvovat těhotenskou poradnu dvakrát do měsíce, nebo každé 3 až 4 týdny (je to individuální dle lékaře a průběhu těhotenství). Běžně se měří hmotnost, krevní tlak, vyšetřuje se moč a je věnována pozornost i otokům. Při vaginálním vyšetření se kontrolují porodní cesty.
V jídelníčku dbejte na dostatek vápníku, aby se miminku správně vyvíjely kosti.
Jestliže nenavštěvujete předporodní kurz, měla byste si alespoň najít nějaké cviky na rozšíření pánve a roztažení hráze. Cvičením zvýšíte pravděpodobnost, že nebudete muset podstoupit nastřižení hráze při porodu. Je dobré provádět i masáž hráze.
Kromě tělesných změn mohou nastat i změny emocí. Nastávající maminka může mít obavy, jak to všechno zvládne, zda se dokáže o miminko dokáže postarat, objevuje se i strach aby se dítě narodilo v pořádku apod. Změny emocí a strach je zcela normální. Promluvte si o svých pocitech s dobrou přítelkyní a s partnerem.
Plod ve 33. týdnu těhotenství
Poloha plodu v děloze je zpravidla už ustálená. I v případě, že je miminko stále otočeno hlavičkou nahoru, se může ještě samo otočit.
Děťátko už má skoro úplně vyvinuté plíce a pomalu se začíná připravovat na porod. Děťátko začíná trénovat dýchání – objevují se pravidelné dýchací pohyby.
Kosti plodu jsou dosti měkké a hlavička není pevně spojena, což zajistí snadnější porod.
Hlavička může být porostena hustými jemnými vlásky.
Miminko měří cca 41 cm a váží kolem 1900 g.