Akné máme spojené většinou s obdobím dospívání, ale může se stát, že už vám dávno není -náct a pupínky se stále ve větší míře objevují. Chcete vědět, co je důvodem, že se vás nepříjemné akné stále drží a jak s ním můžete zatočit?
Akné představuje chronický zánětlivý proces spojený s hormonální aktivitou, která vyvolává zvýšenou tvorbu mazu mazovými žlázami, který postupně ucpává jejich vývod. Tím, že maz nemá kam unikat, dochází k jeho nahromadění ve žláze, kde současným působením bakterií vzniká zánětlivý proces. Typickými symptomy akné jsou komedony, zánětlivé až hnisající pupínky.
Když už nejde o klasické akné, ale o problém
Během dospívání je akné přirozenou součástí vývoje našeho těla, které prochází řadou změn, tedy i těch hormonálních. Postupně by mělo docházet k odeznívání těchto problémů. Někdy se ale stane, že se akné tvoří i nadále.
Tento problém trápí přibližně 30 % evropské populace a ve většině případů se jedná o ženy. Přetrvání nebo výskyt akné je převážně ovlivněno pohlavními hormony. U mužů se hladiny hormonů postupně ustalují, ale u žen zůstávají proměnlivé, zejména ve věkovém rozmezí 20 až 40 let a následně během menopauzy. Hormony se váží na receptory mazových žláz, což je aktivuje ke zvýšené tvorbě mazu a následného zánětu. Stres, menopauza, menstruační cyklus, nesprávná strava – to vše má na vznik akné vliv.
Akné se může tvořit na obličeji (zejména na bradě, čele), na krku, ale výjimkou není ani akné tvořící se na zádech nebo v dekoltu. Většinou už nejde o klasické pubertální pupínky, ale o hlouběji uložené zánětlivé projevy, kdy jsou pupínky tužší, jsou uloženy hlouběji a nevstřebávají se. Přijde nám přirozené, že pupínky by se měly “vymáčknout”, ale to není úplně vhodné řešení, protože se mohou vytvořit jizvy po akné a s těmi se už bojuje hůře. K ošetření, léčbě a odstranění jizev po akné se používá kombinace postupů chirurgických, laserových a konzervativních.
Acne excoriée je stav, kdy přílišnou snahou o jejich odstranění dojde ke vzniku pigmentových jizviček, které již obtížně řešit.
Jak se zbavit akné
Pokud také bojujete s nepříjemnými pupínky i v dospělosti a nemůžete se jich zbavit, je další možností obrátit se na odbornou pomoc. Rukami odborníků BcD Clinic v Praze prošly již desítky pacientů, kteří vyhledali pomoc specialistů. Anti-Akné-Program v BcD Clinic zahrnuje laserové ošetření akné, lokální terapii, chemický peeling a v těžších případech i celkovou léčbu retinoidy. Více metod je vždy účinnější, jejich kombinace souvisí s délkou léčby a intenzitou postižení.
Léčba akné laserem – může opravdu pomoci?
Pozitivní účinky laseru se využívají při mnoha estetických metodách omlazení a ošetření pleti a léčba akné patří mezi ně. Ošetření akné laserem je sice neinvazivní, ale má efekt. Jak vše funguje?
- K léčbě akné se využívá vysokovýkonný NdYAG laser, který pomocí tepelného účinku potlačuje tvorbu kožního mazu a snižuje počet bakterií v pokožce.
- Pokožka se nejprve natře anestetickým krémem, ošetření je poté bezbolestné.
- Laser hojí zánětlivé projevy na pokožce a zároveň potlačuje aktivitu mazových žláz až do hloubky 5 mm.
- Samotné ošetření trvá přibližně 20 minut.
- Po ošetření akné laserem je pokožka začervenalá, ale toto podráždění do druhého dne vybledne.
- Ošetření je potřeba podstoupit 3-5x, vždy v rozmezí 3-4 týdnů.
- 3 měsíce po podstoupení laserového ošetření akné je nutné se vyhnout slunění a při pobytu venku je potřeba používat přípravky s vysokým ochranným faktorem.
Kombinovaná léčba akné pro vyšší a dlouhodobější účinek
Jestli se rozhodnete s akné opravdu zatočit, určitě se nezaměřujte jen na jednu metodu léčby, ale kombinujte jich několik. Vedle laseru se nabízí i další způsoby léčby, které dohromady tvoří účinný mix:
IPL – intenzivní pulzní světlo
Fototerapie modrým světlem efektivně „sterilizuje“ kůži tím, že ničí bakterie zodpovědné za akné, léčí stávající akné a pomáhá předcházet jeho dalšímu výskytu, zároveň zklidňuje podrážděnou pokožku. Tato metoda může být používána samostatně nebo jako doplňková terapie k hloubkovému ošetření akné pomocí NdYAG laseru.
Radiofrekvence (e-Matrix)
Metoda radiofrekvence pomáhá snižovat výskyt zánětů a odstraňuje pigmentace po zhojení akné.
Laserová gelová maska
Laserová gelová maska aktivovaná biostimulačním laserem využívá hydrogenuhličitanové anionty obsažené v masce, které ve spolupráci s biostimulačním laserem pomáhají zklidnit pokožku a léčit zánětlivá místa.
CO2 laser
Tento typ laserového ošetření se hodí v případě, že máte jizvy po akné.
Chemický peeling
Využití chemických roztoků při chemickém peelingu pomáhá otevřít ucpané póry, což umožní odtok mazu. Roztoky také dezinfikují pokožku.
Lokální ošetření
Pro lokální ošetření akné se využívají léčivé přípravky – akneroxid, antibiotika, kyselina azelaová či retin, které se nanášejí přímo na konkrétní místa.
Retinoidy
Pokud odborník posoudí, že je vaše akné opravdu výrazné a vyžaduje zásadnější léčbu, může přistoupit k využití retinoidů – chemických sloučenin odvozených od vitamínu A. Tato metoda se používá ale opravdu jen ve vážných případech.
Kdy je nejlepší podstoupit léčbu akné?
Jak už bylo psáno výše, léčba akné je spojena s minimalizací pobytu na slunci. Ošetření se mohou na podzim nebo v zimě rozšířit o aplikaci retinoidů ať již lokálně nebo celkově. Letní měsíce proto mohou být ideální dobou, kdy se seznámit s možnostmi léčby, navštívit konkrétní kliniku a domluvit si postup léčby. Vaše trápení s pupínky může být díky moderní estetické medicíně brzy vyřešené.