Zimní měsíce neznamenají jen sněhové radovánky, ale i období nachlazení a nemocí. Nejčastějším projevem nastydnutí je nepříjemný kašel, který nás dokáže jak ve dne, tak v noci, nepříjemně potrápit. Zbavit se kašle není ale vždycky jednoduché. Někdy přetrvává i několik týdnů. Abychom ho mohli účinně léčit, je třeba rozpoznat, o jaký druh kašle se jedná.
Suchý kašel
Projevuje se nadměrnou dráždivostí ke kašli zejména v noci nebo v brzkých ranních hodinách. Tento kašel je velice úmorný, a navíc nedochází k vykašlávání hlenů, proto bývá označován za neproduktivní. Příčinou suchého kašle je virová infekce dýchacích cest napadající jejich ochrannou funkci. Jeho léčba spočívá v podávání tišících léků, tzv. antitusik. Ty pomáhají ke snížení dráždivosti a současně ke zvýšení produkce hlenů.
Vlhký kašel
Poznáte ho podle nadměrné tvorby hlenů husté a viskózní konzistence, jež se obtížněji vykašlávají. Někdy je sekret tak hustý, že dokonce ani vykašlat nelze. V tomto případě se velmi osvědčila mukolytika ředící hlen, čímž dochází k usnadnění vykašlávání. Tyto léky je vhodné posléze doplnit expektorancii podporujícími odstranění hlenu hlavně z průdušek. Nezanedbatelnou měrou na léčbu kašle působí i průduškové balzámy. Obsahují totiž silice, nejčastěji borovici a eukalyptus, které přispívají k harmonizaci a regeneraci dýchacího systému.
Lék na kašel
Všechna uvedená léčiva mohou mít formu sirupu, kapek nebo tabletek. Významnou úlohu plní i bylinkové čaje speciálně namíchané k těmto účelům. Mezi velmi kvalitní léčiva na kašel patří přípravky značky Vicks – https://www.vicks.cz/cs-cz/centrum-p%C3%A9%C4%8De-vicks/lecba-a-uleva-od-priznaku-chripky-a-nachlazen%C3%AD/suchy-kasel-a-vlhky-kasel. Jedná se o ucelené řady zaměřené na jednotlivé příznaky nachlazení – kašel, rýmu, bolesti a horečku.