Práce v kanceláři, za pokladnou, přepážkou nebo někde jinde za počítačem je riziková. Možná, že s tímto tvrzením dvakrát nesouhlasíte, jelikož máte na křesle či židli pohodlí a v zaměstnání se fyzicky neunavíte. Opak je ale pravdou. Člověk, který pracuje drtivou většinu pracovní doby vsedě, může trpět mnohými neduhy. Ty úplně nejznámější si uvedeme v následujících řádcích a pokusíme se také poradit, jakým způsobem případným nepříjemnostem předejít.
Co vás může v sedavém zaměstnání potkat?
Zdravotních rizik sedavého zaměstnání je spousta, my vybíráme ty úplně nejčastější.
Bolavá záda
V první řadě musíme zmínit bolesti zad. Sezení není pro člověka přirozenou polohou. Mnohdy dochází třeba k bolestem bederní páteře. Ještě častější jsou nepříjemnosti spojené s příliš namáhanou páteří krční. Přidat se ke všemu mohou ještě ploténky a neštěstí je na světě.
Vysoký krev tlak a kardiovaskulární onemocnění
Hypertenzí trpí spousta lidí a stojí za ní nejčastěji nedostatek pohybu. Samozřejmě za vysokým tlakem mohou stát i genetické predispozice, nicméně sedavé zaměstnání vám jistě nepřidá. Dlouhodobě neléčený vysoký tlak vede k onemocněním srdce a dalších důležitých orgánů.
Příbytek kilogramů spojený s obezitou
Minimální množství pohybu a nepravidelná strava jsou základními předpoklady pro zvýšení tělesné hmotnosti. Kilogramy zkrátka v takovémto případě půjdou skokově nahoru.
Hemeroidy
Toto nepříjemné onemocnění se týká zánětu či otoku v oblasti řitního otvoru. Hemeroidy jsou spojené s krvácením a samozřejmě velmi nepříjemnými bolestmi ve zmiňované oblasti.
Jak z toho ven?
Preventivních opatření můžete učinit spousty. Obecně platí, že je zapotřebí zvýšit fyzickou zátěž a upravit jídelníček. Jinak je také vhodné mít kvalitní židli či křeslo podporující aktivní sezení. V neposlední řadě se vyplatí dělat pravidelné pauzy, protáhnout se a trochu se projít.